تبلیغات
logo-samandehi
عرض سلام و ادب خدمت همه کتابداران و پژوهشگران گرامی

پس از فراخوان نخستین جشنواره وبلاگ های کتابداری و اطلاع رسانی ایران که به همت انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران و اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی ایران (ادکا) و در تاریخ 16 بهمن ماه 1390 برگزار شد، تصمیم گرفتم تا در مسابقه وبلاگ نویسی در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی شرکت کنم.
پس از کنکاش و تفکر فراوان بر روی محورها و بخش های جشنواره برای یافتن موضوع دلخواه و مورد علاقه ام، یکی از محورها نظر من را به خود جلب کرد و آن چیزی نبود جز :

"مقوله های جدید کتابداری و اطلاع رسانی"

یکی از این موضوعات نسبتاً جدید و نو بحث پایگاه ها و بانک های اطلاعاتی می باشد که حتماً می دانید که یکی از سرفصل های درسی رشته کتابداری و اطلاع رسانی نیز هست و امروزه اکثر قشر دانشگاهی ما برای انجام امور پژوهشی و تحقیقاتی و یافتن مقالات مورد نیازشان با آن ها سر و کار دارند.
از آنجا که یک پرتال، سایت و یا وبلاگ برای معرفی جامع و شامل این پایگاه ها وجود ندارد، بر آن شدم تا این وب سایت را در همین زمینه راه اندازی کنم. یعنی :

پرتال معرفی پایگاه های اطلاعاتی


و امیدوارم که با این اقدام هر چند کوچک، گامی بزرگ در راستای آشنایی هر چه بیشتر و بهتر کتابداران و محققان عزیز با این پایگاه های اطلاعاتی برداشته باشم.

پ.ن.1: برای بهره وری بهتر از وب سایت حتی الامکان از یکی از مرورگرهای فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

پ.ن.2: این وب سایت در نخستین جشنواره وبلاگ های کتابداری و اطلاع رسانی ایران و در بخش مسابقه رتبه اول را کسب کرد. (اطلاعات بیشتر در لیزنا، ایلیزا، ادکا و وبلاگ نیوز)

پ.ن.3: این وب سایت در چهارمین جشنواره ملی دانشجویی برترین‌های سال علم اطلاعات و دانش شناسی ایران، به عنوان وبلاگ شایسته معرفی شد. (اطلاعات بیشتر در لیزنا و ادکا)

پ.ن.4: این وب سایت در سومین جشنواره ملی دانشجویی برترین‌های سال علم اطلاعات و دانش شناسی ایران، به عنوان وبلاگ برتر معرفی شد. (اطلاعات بیشتر در لیزنا و ادکا)

پ.ن.5: این وب سایت در هفتمین همایش کشوری یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی، جزو دستاوردهای دانشجویی برتر قرار گرفت. (اطلاعات بیشتر در این لینک)

پ.ن.6: به بازدیدکنندگان محترم وب سایت توصیه می شود به سایت های مفیدی که در قسمت "لینکدونی" معرفی شده اند، نیز توجه نمایند. همچنین، بازدید از بخش "نرم افزارهای مورد نیاز" نیز پیشنهاد می شود.

پ.ن.7: این وب سایت آماده تبادل لینک با سایت ها و وبلاگ های مختلف، به ویژه وبگاه ها و 
 وبلاگ های حوزه کتابداری و اطلاع رسانی است. برای این منظور، از قسمت تماس با ما، عنوان و آدرس وبلاگ خود را ارسال نمایید تا پس از بررسی، لینک شما در وب سایت قرار بگیرد.

پ.ن.8: تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به "پرتال معرفی پایگاه های اطلاعاتی" بوده و استفاده از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

پ.ن.9: QR Code وب سایت را می توانید با نرم افزارهای مخصوص اسکن و خوانش این نوع بارکد، اسکن کرده تا مشخصات وب سایت را مشاهده نمایید.


امیر رمضانی (دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران)